המדריך לניהול הסוכרת
במצב מלחמה ודחק מתמשך

ספרת הסוכרת בגליל

ספרת הסוכרת בגליל ע"ש ראסל ברי הוקמה לאור מצב התחלואה והתמותה ממחלת הסוכרת בצפון, בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי באוניברסיטת בר-אילן, הממוקמת בצפת.
ספרה הינה מסגרת מחקרית ויישומית בין-תחומית המשלבת בתוכה את מדעי הביולוגיה, הרפואה, החברה והרוח, לשם התמודדות עם אתגרי הסוכרת באזור הגליל. מטרת ספרה היא להשפיע על מצב הסוכרת בגליל על ידי צמצום פערים בין אוכלוסיית הגליל ובין האוכלוסייה הכללית בישראל ודרך פיתוח מודלים ושיטות עבודה מומלצות לטיפול בסוכרת, אשר בעתיד יוכלו לסייע גם לבריאות קהילות בפריפריות גיאוגרפיות וחברתיות ברחבי העולם.

אגודה ישראלית לסוכרת

הינה הגוף המייצג את הסוכרתיים בפני מקבלי ההחלטות במשרד הבריאות, קופות החולים, הביטוח הלאומי וצה"ל.
האגודה פועלת להביא אליכם הסוכרתיים את הטיפול המיטבי המגיע לכם, באמצעות קידום הכללת תרופות וציוד בסל הבריאות, אישור מוצרי מזון ועזר מותאמים לצרכיך – תו איל, כנסים והשתלמויות לצוותים המקצועיים לטיפול רפואי טוב יותר.
עיקר עיסוקה של איל הוא בנושא גילוי מוקדם ומניעת סוכרת וסיבוכיה באמצעות העלאת המודעות למחלה ע"י:
הרצאות מקוונות בעמוד הפייסבוק של איל הצד הבריא של החיים ,סדנאות והרצאות לסוכרתיים בסניפי איל ברחבי הארץ, מגזין רבעוני המופץ לבתי מנויים וכן למרפאות סוכרת. גרסה מקוונת מועלית לאתר איל, ניידת סוכרת אנו מגיעים לכל רחבי הארץ ומבצעים בדיקות סוכר ולחץ דם. 
בניגוד למחלות אחרות, ניתן לשלוט בסוכרת. תזונה נכונה, מעקב צמוד ואישי, פעילות גופנית וטיפול תרופתי מתאים, יכולים למנוע סיבוכים ולאפשר לך איכות חיים טובה יותר.
למידע נוסף:   www.sukeret.co.il 
פייסבוק: https://www.facebook.com/eyalorg 

תכנית תמיכה בחולי סוכרת, טרום סוכרת
והשמנה במצב מלחמה או דחק מתמשך

הקדמה

מטופל/ת יקר, החוברת נכתבה עבורך ולעזרתך בהתמודדות עם מצב הדחק בשעת חירום. חשוב להדגיש כי את/ה האחראי/ת הישיר/ה על ניהול מצבך הבריאותי וההצלחה במשימה.
ידוע כי מצבי לחץ משפיעים לרעה על איזון הסוכרת אצל חולי סוכרת, גורמים לפרוץ מחלת הסוכרת אצל אנשים עם סיכון יתר לפתח את המחלה כמו מצב "טרום סוכרת" ומגבירים את הסיכון להשמנת יתר. בחוברת זו אנו ננסה לתת הסבר למנגנונים העומדים מאחורי ההשפעה המזיקה של מצב הלחץ הנפשי על גופינו, בנוסף, הוספנו הסברים מעשיים, איך ניתן למנוע/להפחית את ההשפעה השלילית על בריאותינו.
כמו כן תמצאו בחוברת הנחיות כלליות לעזרה בימים קשים אלו כגון: רשימת הציוד לממ"ד, מתי יש צורך להתקשר לצוות הרפואי, איך אפשר להתמודד עם תנודות קיצוניות ברמות הסוכר וכיו"ב.

למה זה קורה?

1. עליה בהורמוני סטרס: מצב דחק מעלה בדם רמתם של הורמונים נוגדי אינסולין כמו קורטיזון, גלוקגון, אדרנלין והורמון גדילה. עליה זו פוגעת בתפקוד האינסולין וגורמת לעליה בערכי סוכר.
2. ירידה בפעילות גופנית: שגרת החיים משתנה, פחות יציאה מהבית, שהות בממ"ד ושעות ממושכות של צפייה בטלוויזיה כל זה "תורם" לעליה במשקל ובערכי סוכר.
3. אכילת יתר: השהייה בבית, מצב הדחק וזמינות האוכל 24/7 מביאים לאכילה לא מסודרת ולצריכה מוגברת של מזון.
4. פגיעה במשך ואיכות השינה: שינה טובה ואיכותית שומרת על השעון הביולוגי של הגוף ומפחיתה את הסיכון להשמנה ועוזרת לשמור על איזון מטבולי טוב אצל חולי סוכרת. פגיעה באיכות השינה תפגע בכל הפרמטרים הבריאותיים שהוזכרו.
5. הסחת הדעת לאור מצב החירום תגרום לירידה במאמץ לטיפול עצמי בבריאותך.

איך נתמודד עם מצב הדחק ונגן על בריאותינו?

חשוב מאוד להימנע מבדידות ולשמור על חברה נעימה של בני משפחה וחברים, להימנע מצפיה ממושכת בחדשות, לבצע פעילות גופנית קלה, לאזין למוזיקה ולהתמקד בחשיבה חיובית .
חשוב לשמור על קשר טלפוני עם הגורם המטפל: אחות סוכרת, רופא מטפל, עובדת סוציאלית וכיו"ב.

פעילות גופנית

חשוב להקפיד על ביצוע פעילות גופנית בבית ובסביבה הקרובה. פעילות כזו תעזור בהפגת המתח, באיזון ערכי הסוכר ובמניעת השמנה: תרגילים שניתן לעשות בבית, להימנע מישיבה ממושכת . מומלץ לקום ולבצע פעילות גופנית קצרה כל 30-60 דקות, ניתן לדוגמא לעבד בגינה, להשתמש במדרגות, לתרגילי יוגה ופילאטיס.

אכילה מאוזנת

חשוב להקפיד על ארוחות מסודרות, שתייה מספקת של מים, צריכת אוכל בריא כמו ירקות ואוכל עשיר בסיבים תזונתיים, הפחתת כמות הפחמימות ומאכלים העשירים בשומן רווי (מומלץ לצרוך שומן ממקור צמחי כמו שמן זית, טחינה ואבוקדו).

שיפור איכות השינה

מאוד חשוב לעבוד על הפגת המתח והקפדה על מועדי השינה הרגילים, שינה לא מסודרת תפגע בשעון הביולוגי של הגוף וזה יפריע למהלכים המטבוליים בגוף ויגביר את הסיכון להשמנה ולחוסר איזון ערכי הסוכר בדם.

רשימת ציוד חיוני לחולי סוכרת בתקופת המלחמה

1. תרופות לחודש ימים.
2. מד סוכר ביתי עם מקלונים.
3. תכשיר סוכר (טבליות, סירופ) לשימוש בעת היפוגליקמיה.
4. למטופלים באינסולין: מזרק גלוקגון להזרקה בעת איבוד הכרה עקב היפוגליקמיה.
5. למשתמשים במשאבת אינסולין וחיישנים למדידה רציפה של סוכר:
ציוד מתכלה לחודש ימים כולל סוללות
עטי הזרקת אינסולין ותוכנית טיפול בהזרקות במידה ותהיה תקלה במשאבת האינסולין
6. מספרי טלפון של חברת המכשור הרפואי לבקשת עזרה בעת הצורך
7. מספרי טלפון נוספים:
קו חם לעזרה נפשית.
קו חם לתמיכה רפואית.
8. מקלונים לבדיקת קטונים בעיקר אצל החולים המטופלים באינסולין ומעכבי SGLT2.
9. הנחיות לזיהוי ולטיפול במצבים מסוכנים בסוכרת.
היפוגליקמיה ודרכי התמודדות – ראה בהמשך.
היפרגליקמיה ודרכי התמודדות – ראה בהמשך.
חמצת קיטוטית סוכרתית DKA ודרכי התמודדות – ראה בהמשך.

טיפול במצבים מסוכנים
אצל חולי סוכרת

היפרגליקמיה

רמת סוכר גבוהה בדם, מעל 250 מ”ג %
סימנים: צמא קיצוני, יובש בפה, שתיה מרובה של מים, הטלת שתן מוגברת, סומק ועייפות, וטשטוש ראיה.
טיפול ראשוני:
• מנוחה ושתיה מרובה של מים.
• הימנעות מצריכת פחמימות למספר שעות תוך כדי מעקב אחרי רמות הסוכר.
• אם אין שיפור במצב יש לפנות לייעוץ רפואי. 

היפוגליקמיה

ירידה ברמת הסוכר מתחת ל- 70 מ”ג %
סימנים: רעד, הרגשת רעב, דופק מהיר, חיוורון, הזעת יתר, עייפות, אי שקט. כמו כן יכול להופיע חוסר יכולת להתרכז עם בלבול.
טיפול ראשוני:
• שתיה מתוקה (3 כפיות סוכר בחצי כוס מים או דבש או מיץ פירות) ובו זמנית בדיקת רמת הסוכר בגלוקומיטר.
• לחזור על בדיקת סוכר לאחר 15 דקות – אם הסוכר עדיין נמוך מתחת ל- 70 מ”ג % יש לחזור על הטיפול הנ"ל ולהוסיף פחמימה מורכבת כמו פרוסת לחם.
• במצב של היפוגליקמיה קשה, איבוד הכרה או שהמטופל מבולבל ואינו מסוגל לעזור לעצמו, חייבים להשתמש במזרק גלוקגון בהזרקה אל תוך השריר ולהזעיק עזרה רפואית. האפקט של הזרקת הגלוקגון מופיע לאחר 10-15 דקות.

DKA - חמצת קיטוטית סוכרתית

מצב מסוכן של חמצת בדם שקורה בעיקר אצל חולי סוכרת סוג 1 או סוג 2 המטופלים באינסולין או בתרופות ממשפחת מעקבי SGLT2 כמו ג'רדיאנס, פורקסיגה וקסיגדו .
סימנים: צמא ושתיה מרובה של מים, הטלת שתן מוגברת, סומק, עייפות ותשישות, כאב בטן, בחילות, הקאות, קוצר נשימה (נשימות מהירות ועמוקות) ריח של אצטון מהפה.
טיפול ראשוני: פניה מידית לעזרה רפואית.

באיזה מצבים יש להתייעץ עם הצוות המטפל?

1. מחלה חריפה: חום גבוה, שיעול חריף, שלשול הקאות, חולשה ותשישות.
2. אירועים חוזרים של היפוגליקמיה (ערכי סוכר מתחת ל -70 מ”ג %).
3. עליה מתמשכת בערכי סוכר (מעל- 250 מ”ג %).
4. סימנים המחשידים למצב חמצת סוכרתית קיטוטית DKA בעיקר אצל המטופלים במעכבי SGLT2 או אינסולין – חייבים להדגיש כי חולים המטופלים במעכבי SGLT2 יכולים לפתח DKA עם ערכי סוכר תקינים.
5. תקלה בנטילת תרופות: נטילה כפולה של כדורים,
שימוש במינון לא נכון של אינסולין וכיו"ב.